BestMusic.ro » Concerte » Festivalul International George Enescu editia a 20-a

Festivalul International George Enescu editia a 20-a

Festivalul International George Enescu editia a 20-a
Sala Palatului, Ateneul Roman, Sala Radio, Bucuresti
01 Septembrie 2011 - 25 Septembrie 2011

Festivalul International George Enescu are loc in perioada 1-25 septembrie 2011 la Bucuresti.

 

 

 

  

 

 

 

Program complet Festival George Enescu editia a 20-a.

joi 01.09

Ora: 19:30

Sala Mare a Palatului

Seria "Mari orchestre ale lumii"

RESIDENTIE ORKEST THE HAGUE PHILHARMONIC

Dirijor:  CHRISTIAN BADEA
Program: Enescu  - Simfonia nr.1 in Mi b Major op.13
Sostakovici -  Simfonia nr. 10 op. 93 in mi minor

IASI

Cvartetul "VOCES"

Program: Chausson – Sextet cu pian in Re major op. 21
Mozart – Cvartetul cu pian in Mib major KV493
Mozart – Cvartetul cu pian in sol minor KV478
                ALEXANDRU TOMESCU – vioara
                HORIA MIHAIL – pian

vineri 02.09

Ora: 17:00

Ateneul Roman

Seria "Recitaluri si concerte camerale"

Recital AKIKO EBI

Program: J.S. Bach  -  Fantezia cromatica si Fuga  in re minor BWV 903
Liszt  - Fragmente din "L'Harmonie poetique et religieuses"  S 173 (R 14)
Debussy – Suita „Pour le piano" L.95( 1901 )
Koji Toyoda  - "Pensee" pentru pian
Enescu - Suita pentru pian in Re Major op. 10

Ora: 19:30

Sala Mare a Palatului

Seria "Mari orchestre ale lumii"

RESIDENTIE ORKEST THE HAGUE PHILHARMONIC

Dirijor: CHRISTIAN BADEA
Solist: DAN GRIGORE
Program: 
Grieg - Concertul pentru pian si orchestra in la minor op. 16
Berlioz - Simfonia fantastica op.14

Ora: 22:30

Ateneul Roman

Seria "Concertele de la miezul noptii"

AUSTRIAN BAROQUE COMPANY

Solist: NURIA RIAL
Program: Handel - Kunft’ger Zeiten eitler Kummer HWV 202
Handel - Die ihr aus dunklen Gruften HWV208
Schmelzer - Ciacona
Pandolfi Mealli - Sonata nr. 1 op. 4 "La Bernabea"
Handel - Suße Stille, sanfte Quelle HWV 205
Sammartini - Sonata nr. 4 in Sol Major op. 2
Händel - Süßer Blumen Ambraflocken HWV 204
Marcello - Ciacona
Handel - Flammende Rose, Zierde der Erden HWV 210
Antonio Bertali – Ciacona

sambata 03.09

Ora: 11:00

Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune

Seria "Muzica secolului XXI"

ANASAMBLUL "HYPERION"

Dirijor: IANCU DUMITRESCU
Solist: GUSTAVO AGUILAR – percutie
Program: Liana Alexandra - Fantezie pentru violoncel si pian (prima auditie )
Serban Nichifor - Epifania pentru violoncel si pian (prima auditie )
Hans Tutschku - Nacht pentru clarinet bas, percutie si violoncel (prima auditie )
Chaya Czernowin - Duo Leat (slow duo) pentru doua clarinete bas (prima auditie )
Ana-Maria Avram - "Penumbra (III) " pentru percutie, ansamblu si sunete asistate de computer (prima auditie )
Iancu Dumitrescu - Monoliths gamma pentru percutie, ansamblu si sunete electronice (prima auditie )

Ora: 17:00

Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune

Seria "Muzica secolului XXI"

CVARTETUL "FLORILRGIUM"

Program:  Dan Timis  - Cvartet de coarde
Sorin Lerescu – "Impressions" cvartet de coarde nr.3
Tiberiu Olah  - "Trei zboruri deasupra unui  fluviu"- cvartet de coarde
Myriam Marbe - Cvartet de coarde nr.2
Calin Ioachimescu - Cvartet de coarde nr. 1
Doina Rotaru  - "Vivarta" for string quartet     

Ora: 19:00

Opera Nationala Bucuresti

Seria "Spectacole de opera si balet"

LOHENGRIN de Richard Wagner
CORUL SI ORCHESTRA OPEREI NATIONALE BUCURESTI

Dirijor - CRISTIAN MANDEAL
Coordonator artistic - CaTaLIN IONESCU ARBORE
Regia - STEFAN NEAGRAU
Scenografia - ADRIANA URMUZESCU
Maestru de cor - STELIAN OLARIU
Solisti: Lohengrin - NN
Elsa von Brabant - EMILY MAGEE
Ortrud - PETRA LANG
Heinrich der Vogler - ION DIMIERU / FLORIN SIMIONCA
Friedrich von Telramund - STEFAN IGNAT / IONUt PASCU
Mesagerul regelui - VASILE CHISIU / DANIEL FILIPESCU

Ora: 19:30

Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune

Seria "Muzica secolului XXI"

Ansamblul "ARCHAEUS"

Program:  Stefan Niculescu – " Sextuplum"
Peter Ruzicka – "Nachschrift"
Corneliu Dan Georgescu – "Omnia Unus Est"
Costin Miereanu – "Solo"
Ulpiu Vlad – "The legend of dreams"
Peter Ruzicka – "Rezitativ"
Octavian Nemescu – "Finalis Septima"
Carmen Petra Basacopol - "Melopee" pentru clarinet solo

Ora: 22:30

Ateneul Roman

Seria "Concertele de la miezul noptii"

VENICE BAROQUE ORCHESTRA

Solist si dirijor: GIULIANO CARMIGNOLA
Program:     T. Albinoni - Concertul nr. 4 pentru orchestra de coarde si b.c. in Sol Major op. VII
A. Vivaldi - Concertul in sol minor pentru orchestra de coarde si b.c. RV 152
Fr. Geminiani - Concerto grosso in re minor "La follia" din sonata nr. 12 op. V
a lui Arcangelo Corelli
A. Vivaldi - Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in mi minor RV 273
A. Vivaldi - Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Re Major RV 222
G. Tartini - Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in re minor D 45
A. Vivaldi - Concertul pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. in Do Major RV 191

duminica 04.09
Ora: 11:00
Ateneul Roman
Seria "Muzica secolului XXI"
ANSAMBLUL "PROFIL"
 Dirijor: TIBERIU SOARE
Program:     

 Anatol Vieru - Ricercare per NYU
Cristian Lolea – Lucrare in prima auditie
George Balint - HunaB Ku - (lucrare in prima auditie )
Aurel Stroe - Preludii lirice
John Adams – "Chamber Symphony"
   

Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Muzica secolului XXI"
ORCHESTRA NAtIONALa DE CAMERa A REPUBLICII MOLDOVA
Dirijor: CRISTIAN FLOREA
Solist: ILIAN GARNEt
Program:      Costin Cazaban - "…Contineri Minimo…"
Boris Dubosarschi - Simfonia de camera
Leonard Bernstein - Serenada pentru vioara, coarde, harpa si percutie (dupa "Symposium" de Platon)
   

Ora: 19:00
Sala
Seria "Muzica secolului XXI"
Ansamblul "MUSICA NOVA"
Program:
    Félix Sierra - "Los sueños" (versuri de Antonio Machado) - Septet pentru soprana, clarinet, pian si cvartet de coarde
Dan Dediu –  "Essai sur le Globe pirate" -  prima auditie. Sextet pentru clarinet, pian si cvartet de coarde
Vlad Ulpiu – " For you" - Septet pentru soprana, clarinet, pian si cvartet de coarde
Krzysztof Penderecki   - "Clarinet quartet" – pentru clarinet, vioara, viola si violoncel
Philippe Hersant  - "Im fremdem Land" pentru sextet cu clarine, pian si cvartet de coarde
Tudor Dominik Maican – " Sorrow" ( versuri de Corina Chiriac) -  prima auditie
Septet pentru soprana, clarinet, pian si cvartet de coarde
   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
IL COMPLESSO BAROCCO
Dirijor: ALAN CURTIS
Program: Haendel - "Ariodante" HWV 33
Solisti:
    Ariodante - ANN HALLENBERG
Ginevra - KARINA GAUVIN
Dalinda - SABINA PUERTOLAS
Re di Scozia - MATTHEW BROOK
Odoardo - ANICIO ZORZI GIUSTINIANI
Polinesso  - MARY ELLEN NESI
Lurcanio  - NICHOLAS PHAN
   


Cluj
FILARMONICA "TRANSILVANIA" din CLUJ
Dirijor: JOHN AXELROD
Program:      Fedele - En Arché
Solisti: Valentina Coladonato - soprana
    Caroline Widmann - vioara
Widmann - "Armonica"
Solisti: Christa Schoenfeldinger - armonica de sticla
    Teodoro Anzellotti - acordeon
Enescu - Simfonia nr. 4 ( orchestratie de Cornel taranu dupa schitele compozitoriului)
   


TIMISOARA
ORCHESTRA FILARMONICII "BANATUL" DIN TIMISOARA
CORUL FILARMONICII DIN ARAD
Dirijor:     PETER RUSICKA
Program:      Henze - "Fraternité"
Rusicka - "Hölderin" Symphony
Solist: STEFAN IGNAT
Enescu - Simfonia nr. 5 ( orchestratie de Cornel aranu dupa schitele compozitoriului)
Solist: MARIUS VLAD

   


SIBIU
VENICE BAROQUE ORCHESTRA
Solist si dirijor: GIULIANO CARMIGNOLA
Program:     T. Albinoni - Concertul nr. 4 in Sol Major pentru orchestra de coarde si b.c. op. VII
A. Vivaldi - Concertul in sol minor pentru orchestra de coarde si b.c. RV 152
Fr. Geminiani - Concerto grosso in re minor "La follia" din sonata nr. 12 op. V
A. Vivaldi – Concertul in mi minor pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. RV 273
A. Vivaldi - Concertul in Re Major pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. RV 222
G. Tartini - Concertul in re minor pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. D 45
A. Vivaldi - Concertul in Do Major pentru vioara, orchestra de coarde si b.c. RV 191
   


luni 05.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
Recital YUNDI
Program:     Chopin - Poloneza nr.1 in La major op. 40 "Militara"
Chopin - Cinci nocturne (op.9 nr.1 si 2, op.15 nr.2, op.27 nr.2 , op.48 nr.1)
Chopin - Scherzo nr. 2
Chopin - Trei Mazurci op. 59
Chopin - Sonata nr. 2 op. 35
Chopin - Poloneza nr.6 in La b Major op. 53 "Eroica"

   

Ora: 19:30
Ateneul Roman
Seria "Muzica secolului XXI"
ENSEMBLE ORCHESTRAL DE PARIS
Dirijor: JOSEPH SWENSEN
Solist: LAURA BURUIANa
Program:      Nicolas Bacri - Simfonia nr. 4 "Sturm und Drang"
Anatol Vieru - Concert pentru violoncel si orchestra
Arvo Pärt - Simfonia nr. 4 "Los Angeles"
   


ARAD
ORCHESTRA FILARMONICII "BANATUL" DIN TIMISOARA
CORUL FILARMONICII DIN ARAD
Dirijor:   PETER RUZICKA
Program:      Henze - "Fraternité"
Ruzicka - "Hölderin" Symphony
Soloist: STEFAN IGNAT
Enescu - Simfonia nr. 5 ( orchestratie de Cornel taranu dupa schitele compozitoriului)
Soloist: MARIUS VLAD
   


marti 06.09
Ora: 17:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria "Muzica secolului XXI"
FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ
Dirijor: JOHN AXELROD
Program:      Fedele - En Arché
Solisti: Valentina Coladonato - soprana
          Caroline Widmann - vioara
Widmann - "Armonica"
Solisti: Christa Schoenfeldinger - armonica de sticla
           Teodoro Anzellotti - acordeon
Enescu - Simfonia nr. 4 ( orchestratie de Pascal Bentoiu dupa schitele compozitorului)
   

Ora: 19:00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
LOHENGRIN de Richard Wagner
CORUL SI ORCHESTRA OPEREI NAtIONALE BUCURESTI
Dirijor - CRISTIAN MANDEAL
Coordonator artistic - CaTaLIN IONESCU ARBORE
Regia - STEFAN NEAGRaU
Scenografia - ADRIANA URMUZESCU
Maestru de cor - STELIAN OLARIU
Solisti:      Lohengrin - PETER SEIFFERT
Elsa von Brabant - NN
Ortrud - PETRA LANG
Heinrich der Vogler - ION DIMIERU / FLORIN SIMIONCA
Friedrich von Telramund - STEFAN IGNAT / IONUt PASCU
Mesagerul regelui -VASILE CHISIU / DANIEL FILIPES
   

Ora: 19:30
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
TONKUNSTLER ORCHESTER
Dirijor: H K GRUBER
Program:      Gruber – Lucrare in prima auditie
Britten - „Our Hunting fathers"- nocturna pentru tenor, 7 instrumente obligato si orchestra de coarde op. 8
Solist: IAN BOSTRIDGE - tenor
Weill - „Sapte pacate capitale" -"ballet chanté" satiric ("ballet cantat") libret de Bertolt Brecht - 1933
Solisti: ANGELIKA KIRCHSCHLAGER
    JOHANNES CHUM - tenor
     FLORIAN BOESCH – baritone
     KLEMENS SANDER - bas
   


IASI
FILARMONICA "MOLDOVA" DIN IASI
Dirijor: SEBASTIEN ROULAND
Program:      Milhaud -"Suite provencale"
Guillaume Connesson - Concert pentru violoncel si orchestra
       Solist: JEROME PERNOO - violoncel
Cornel taranu - "Remembranza" ( "In memoriam George Enescu" )
Hans Wolf - Concertul pentru pian si orchstra in do # minor
       Solist: DANA BORSAN - pian
   


miercuri 07.09
Ora: 17:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria "Muzica secolului XXI"
CAMERATA REGALa
Dirijor : CRISTIAN LUPES
Solist : HORIA MAXIM
Participa Corul de camera "PRELUDIU" al Centrului National "Tinerimea Romana" 
Program:      Vlad Maistorovici ( laureat al Concursului international "George Enescu" – editia 2001 ) - "Fanfare"
Michael Jarell – Lucrare in prima auditie
L. Danceanu -"Concerthymne" op.133–concert pentru pian si orchestra de coarde
C. D Georgescu -  "Preludiu la coloana infinita"
Beat Fürer – Lucrare in prima auditie
G. Enescu – "Issis" ( orchestratie de Pascal Bentoiu - dupa schitele compozitoriului )
   

Ora: 19:30
Ateneul Roman
Seria "Muzica secolului XXI"
ORCHESTRA FILARMONICII "BANATUL" DIN TIMISOARA
CORUL FILARMONICII DIN ARAD
Dirijor: PETER RUZICKA
Dirijorul corului : ROBERT DANIEL RADOIAS
Program:      Henze - "Fraternité"
Ruzicka - "Hölderin" Symphony
Solist: STEFAN IGNAT
Enescu - Simfonia nr. 5 (orchestratie de Pascal Bentoiu dupa schitele compozitorului)
Solist: MARIUS VLAD
   


joi 08.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Muzica secolului XXI"
FILARMONICA DE STAT "MOLDOVA" IASI
Dirijor: SEBASTIEN ROULAND
Program:     Milhaud -"Suite provencale"
Guillaume Connesson - Concert pentru violoncel si orchestra
Solist: JEROME PERNOO
Cornel taranu - "Rememberanza" ( "In memoriam George Enescu" )
Hans Wolf - Concertul pentru pian si orchstra in do # minor
Solist: DANA BORSAN
   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: NICOLA BENEDETTI
Program:      C. Silvestri - Preludiu si Fuga nr. 2 op. 17
Glazunov - Concertul pentru vioara si orchestra in la minor op. 82
Mahler - Simfonia nr. 6 in la minor
   


vineri 09.09
Ora: 16:00
Sala "George Enescu" a Universitatii Nationale de Muzica din Buc
FINALA SECtIUNII VIOLONCEL A CONCURSULUI INTERNAtIONAL "GEORGE ENESCU"
Participa Orchestra Filarmonicii "BANATUL" Timisoara
Dirijor: RADU POPA
   

Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
KOREAN CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: MIN KIM
Solisti: LIVIU PRUNARIU
        VLAD STaNCULEASA (laureat al Concursului "George Enescu" – editia 2007 )
Program:      E.T.Zwilich – Prologue et Variation pentru orchestra de coarde
Malcom Arnold - Concert pentru 2 viori si orchestra de camera op. 77
W. Walton - Sonata pentru orchestra de coarde
   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: NIKOLAI ZNAIDER
Solist: SALEEM ABBOUD ASHKAR
Program:      Wagner - Uvertura la "Maestrii cantareti din Nüremberg"
Beethoven – Concertul nr.1 pentru pentru pian si orchestra in Do Major op. 15
Brahms - Simfonia nr. 4 in mi minor op. 98
   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
LAUSANNE CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor si solist: CHRISTIAN ZACHARIAS
Program:      Schumann - Allegro si Introducere in re minor pentru pian si orchestra op.134
Schumann - Concert pentru violoncel si orchestra in la minor op. 129
Solist : ANTONIO MENESES
Schumann - Simfonia nr. 2 in Do Major op. 61 (partea I)
   


sambata 10.09
Ora: 10:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
FINALA SECtIUNII PIAN A CONCURSULUI INTERNAtIONAL "GEORGE ENESCU"
Participa Orchestra Filarmonicii de Stat "TRANSILVANIA" Cluj
Dirijor:     NICOLAE MOLDOVEANU

   

Ora: 11:00
Sala mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"
BERLINER KAMMERORCHESTER
Dirijor si solist:     SABINE MAYER
Program:     Uvertura - NN
Franz Lachner - "Oktett"
Schubert - Octet pentru ansamblul de instrumente de suflat in Fa Major D 72 ( versiune rearanjata de Peter Stamm)
Enescu - Dixtuor in Re Major op. 14

   

Ora: 16:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
FINALA SECtIUNII VIOARa A CONCURSULUI INTERNAtIONAL "GEORGE ENESCU"
Participa Orchestra Filarmonicii de Stat "MOLDOVA" Iasi
Dirijor:     GHEORGHE COSTIN

   

Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Dirijor si
solist:     MURRAY PERAHIA
Program:      Lucrari de Bach, Haydn, Mozart, Beethoven si Mendelssohn
   

Ora: 19:00
Aula Magna "Teoctist Patriarhul" a Palatului Patriarhiei
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
CORUL "ION VIDU" DIN LUGOJ
Dirijor:     REMUS TASCaU
Solisti:     MIA IOANA LUNGU si LUCIAN ONItA
Program:      V. Timaru – "Troparul nasterii Domnului"
Gh. Cucu – "Stihiri din Catavasiile intampinarii Domnului"
I.Vidu –" Mantuire"
Gh. Firca – "Doamne strigat-am"
Gh. Popescu Branesti (armonizare D.M Goia) – "Privegheati si va rugati"
G.P. Palestrina –"In Monte Oliveti"
Gh. Mandicevski –"Si era la ora a sasea"
D. Popovici – "Piatra fiind pecetluita"
W.A. Mozart – "Justum Deduxit Dominus"
S. Toduta –"Ca pe imparatul" (din Liturghia a II-a)
F. sin Agai Jipei – "Aghios o Theos"
D.G. Kiriac – "ingerul a strigat"
All. Scarlatti – "Exultate Deo"
D. Voiculescu – "Laudati pe Domnul"

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
CORUL SI ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijor:     VLADIMIR FEDOSEYEV
Maestru
de cor:     IOSIF ION PRUNNER
Solist:     SERGEY MALOV
Program:       Enescu - "Capriccio" pentru vioara si orchestra ( orchestratie de Cornel taranu dupa schitele compozitoriului)
 Prokofiev - "Ivan cel groaznic"
 Cu participarea actorului: ALEXEI PETRENKO

   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Dirijor si  solist:                
    CHRISTIAN ZACHARIAS
Program:     Schumann – Lucrare pentru pian solo-NN
Schumann - Concertul pentru pian si orchestra in la minor  op. 54
Schumann - Simfonia nr. 3 in Mi b Major op. 97 "Rhénane"

   


duminica 11.09
Ora: 11:00
Sala mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"
ADRIAN BRENDEL - violoncel
TIM HORTON - pian
Program:     A. Zemlinsky - Sonata pentru violoncel in la minor
A. Webern - Sonata pentru violoncel (opus postum)
A Webern - Trei piese op. 11
Bartók - Rapsodia nr. 1
Enescu - Sonata nr. 1 pentru violoncel si pian in fa minor op. 26/1

   

Ora: 16:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
GALA CONCURSULUI INTERNAtIONAL "GEORGE ENESCU"
Participa Orchestra Filarmonicii de Stat "MOLDOVA" Iasi
Dirijori:      NICOLAE MOLDOVEANU, GHEORGHE COSTIN, RADU POPA

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
THE MARIINSKY THEATRE SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor:     VALERY GERGIEV
Program:     Wagner - Uvertura operei "Tannhäuser"
Scriabin – "Prometheus" op. 60
Solist: ALEXANDER TORADZE
R. Strauss -"Viata de erou" op. 40

   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Dirijor si
solist:     CHRISTIAN ZACHARIAS
Program:     Schumann - Simfonia nr. 4 in re minor op. 120 (versiunea 1851)
Schumann - Introducere si Allegro appassionato in Sol Major pentru pian si orchestra op. 92
Schumann - Simfonia nr. 1 in Mi b Major op. 38 "Primavara"

   


luni 12.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Lumini si umbre in interpretare
Conferinta sustinuta de pianistul Alfred Brendel
   

Ora: 18:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria "Muzica secolului XXI"
CORALA CAMERALa MIXTa „I.C.DANIELESCU"
Dirijor: VALENTIN GRUESCU
Program:      Gavriil Musicescu - „Concertul Coral nr.1"
Gheorghe Cucu - Heruvic in Mi Major
Gheorghe Danga - „Laudati pre Domnul"
Paul Constantinescu - „Freamat de codru"
Vasile Spatarelu - „Floare albastra"
Valentin Gruescu - „Geometríi de cristal"
Irina Odagescu - „Echilibrul suprem"(lucrare dedicata Coralei „I.C.Danielescu")
Dan Dediu - „Lux aeterna" ( lucrare dedicata Coralei „I.C.Danielescu" )
Mihai Maniceanu - „Ce-ai de gand?"
Sabin Pautza - „Sarii mandra"
Radu Paladi - "Flacaruia" (lucrare prezentata in prima auditie absoluta)
Pretorian Vlaiculescu - „Braul amestecat"
CORUL DE CAMERa "PRELUDIU" al Centrului National  „Tinerimea Romana"
Dirijor: VOICU ENaCHESCU
Program:
    Paul Constantinescu - 4 Madrigale ( pe versuri de Mihai Eminescu)
Vasile Spatarelu – "Catre..."(pe versuri de Nichita Stanescu)
Vasile Spatarelu – "Dor de Bucovina"
Dan Buciu – Mica Suita pentru cor de voci egale
Felicia Donceanu – "Si daca..."( pe versuri de Mihai Eminescu)
Grigore Cudalbu – "Cu drag, recitand..." in memoriam Al. Pascanu
Gheorghe Draga – Trei poeme pentru cor mixt ( pe versuri de Monica Pilat)
Dan Voiculescu – "Tatal nostru"
Sabin Pautza - "Ebony Mass"
   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
THE MARIINSKY THEATRE SYMPHONY ORCHESTRA
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor:     VALERY GERGIEV
Dirijorul Corului:     DAN MIHAI GOIA
Program:     Shchedrin – "Naughty Limmericks"
Enescu - Simfonia nr.3 in Do Major op. 21
Mussorgsky/Ravel – "Tablouri dintr-o expozitie"

   


CLUJ
HUNGARIAN NATIONAL PHILHARMONIC
Dirijor: ZOLTAN KOCSIS
Solist: BORIS BEREZOVSKY
Program:      Bartók –" Dance Suite" op. 77
Bartók - Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra
Enescu - Simfonia nr. 2 La Major op. 17
   


SIBIU
ADRIAN BRENDEL - violoncel
TIM HORTON - pian
Program:      A. Zemlinsky   - Sonata pentru violoncel in la minor
A. Webern - Sonata pentru violoncel (opus postum)
A Webern - Trei piese op. 11
Bartók - Rapsodia nr. 1
Enescu - Sonata nr. 1 pentru violoncel si pian in fa minor op. 26/1
   


marti 13.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Enescu si contemporanii sai"
ORQUESTRA GULBENKIAN
Dirijor:     LAWRENCE FOSTER
Solist:     DANA CIOCARLIE
Program:     Ives -"4th of July"
Bernstein - "The age of anxiety"
Enescu - Suita nr.3 in Re Major op. 27 "Sateasca"
Britten - Variatiuni si fuga pe o tema de Henry Purcell (The Young Person's Guide to the Orchestra op. 34)

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
STAATSKAPELLE BERLIN
Dirijor:     DANIEL BARENBOIM
Program:      Mozart – Concert pentru pian si orchestra NN
Bruckner – Simfonia nr. 7 in Mi Major

   


CLUJ
ADRIAN BRENDEL - violoncel
TIM HORTON - pian
Program:      A. Zemlinsky - Sonata pentru violoncel in la minor
A. Webern - Sonata pentru violoncel (opus postum)
A Webern - Trei piese op. 11
Bartók - Rapsodia nr. 1
Enescu - Sonata nr. 1 pentru violoncel si pian in fa minor op. 26/1
   


miercuri 14.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Enescu si contemporanii sai"
HUNGARIAN NATIONAL PHILHARMONIC
Dirijor:     ZOLTAN KOCSIS
Solist:     BORIS BEREZOVSKI
Program:     Bartók - Suita de dans op. 77
Bartók - Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in Sol Major Sz .95
Enescu - Simfonia nr. 2 in La Major op. 17

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
STAATSKAPELLE BERLIN
Dirijor:     DANIEL BARENBOIM
Program:     Mozart – Concert pentru pian si orchestra NN
Liszt – "Faust Symphonie" S108
Participa : CORUL DE FEMEI AL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijorul corului: ION IOSIF PRUNNER
CORUL DE FEMEI AL RADIODIFUZIUNII ROMANE
Dirijorul corului: DAN MIHAI GOIA

   


TIMISOARA
FINE ARTS QUARTET
Program:      Haydn - Cvartetul de coarde op.77 nr.1 in sol major
Schumann - Cvartetul nr. 1 in la minor op. 41
Glazunov - Cvintetul cu doua violoncele op. 39
Invitat: ALEXANDRA GUtU
   


joi 15.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
"VIRTUOZII" DIN BUCURESTI
Dirijor:     TON KOOPMAN
Solist:     ALEXANDER KOBRIN
Program:     Haydn - Simfonia nr. 104 in Re Major
Mozart - Concertul nr. 23 pentru pian si orchestra in La Major KV 488
Mozart - Simfonia nr.41 in Do Major KV 551 "Jupiter"

   

Ora: 19:00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
CORUL SI ORCHESTRA OPEREI NAtIONALE BUCURESTI
OEDIPE de George Enescu op. 23
Libretul: Edmond Fleg
Dirijor     TIBERIU SOARE
Regia     ANDA TaBaCARU HOGEA
Scenografia     VIORICA PETROVICI
Coregrafia     RaZVAN MAZILU
Maestru
de cor     STELIAN OLARIU
Solisti:     Oedipe - STEFAN IGNAT
Tiresias - HORIA SANDU
Creon - IONUt PASCU
Pastorul - VALENTIN RACOVEANU
Marele preot - RADU PINTILIE (debut)
Phorbas - POMPEIU HaRaSTEANU
Paznicul - MIHNEA LAMATIC
Teseu - VICENtIU taRANU
Laios - MIHAI LAZaR
Iocasta - OANA ANDRA
Sfinxul - ECATERINA tUtU
Antigona - CRINA ZANCU
Meropa - ADRIANA ALEXANDRU
O femeie tebana - SIDONIA NICA

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRA NAtIONALa RADIO
Dirijor:     JAMES GAFFIGAN
Solist:     PETER DONOHOE
Program:     Debussy – "Catedrala Scufundata"
Messiaen –" Turangalila"

   


TARGU MURES
HUNGARIAN NATIONAL PHILHARMONIC
Dirijor:     ZOLTON KOCSIS
Solist:     BORIS BEREZOVSKY
Program:     Bartók - Dance Suite
Bartók - Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra
Enescu - Simfonia nr. 2 La Major op. 17

   


vineri 16.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
FINE ARTS QUARTET
Program:     Haydn - Cvartetul de coarde nr. 1 in Sol Major op. 77
Schumann - Cvartetul nr. 1 in la minor op. 41
Enescu - Cvintetul cu pian in la minor op. 29
La pian: ALEXANDRA COSTIN

   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Nationale de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
CORUL DE COPII RADIO SI CORUL NAtIONAL DE CAMERa MADRIGAL
Dirijor:     VOICU POPESCU
Program:     Sabin Pautza-"Velerim si veler Doamne" poem vocal pentru dublu cor mixt a cappella
Irina Odagescu - "Incantatii I"
Dan Dediu - "Madrigale si Miraje" pentru cor mixt si cor de copii
Dan Buciu - "Patimirile Domnului" pentru cor mixt, cor de copii, flaut si orga

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
WIENER PHILHARMONIKER
Dirijor:     FRANZ WELSER MÖST
Solisti:     FANNY CLAMAGIRAND – vioara / ANTOINE TAMESTIT - viola
Program:     Mozart - Simfonia concertanta 297b pentru vioara si viola
Enescu - Intermezzi pentru orchestra de coarde op. 12
Dvoák - Simfonia nr. 5 in Fa Major op. 76

   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
KAMERATA SALZBURG
Dirijor:     CRISTIAN MANDEAL
Solist:     ISABELLE FAUST
Program:     Mendelssohn - Uvertura "Visul unei nopti de vara" op. 61
Mendelssohn - Concertul pentru vioara si orchestra in mi minor op. 64
Mendelssohn - Simfonia nr. 4 in La Major op. 90 "Italiana"

   


sambata 17.09
Ora: 11:00
Sala mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"
"MANDELRING" QUARTET
Invitat special AMI DIXON - saxofon
Program:     Enescu - Cvartetul nr. 2 in Sol Major op. 22
Alphonse Stallaert - Cvintet pentru saxofon si orchestra de coarde
Leon Stein - Cvintet pentru saxofon si orchestra de coarde
Ravel - Cvartetul de coarde in Fa Major

   

Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Muzica secolului XXI"
"KammarensembleN"
Dirijor :     FRANK OLLU
Program:     Karin Rehnqvist - "Anrop"
Carmen Carneci – "Semanterion - Toaca"
Cristian Marina – "High anxiety"
Karin Rehnqvist – "Inrop"
Doina Rotaru – "Clocks"
Ivo Nilsson - Rotorelief Suite for speaking conductor and ensemble (text:Marcel Duchamp)
Karin Rehnqvist – "Utrop"

   

Ora: 19:00
Teatrul National "I.L.Caragiale"
Seria "Spectacole de opera si balet"
"MAGIFIQUE"
Coproductie :     Opéra Théatre de Saint-Etienne, Teatro Victoria Eugenia de San Sebastian, Grand Théatre de Reims, Centre Chorégraphique National d'Aquitaine en Pyrénées - Atlantiques Malandain Ballet Biarritz
Muzica :     P.I.Ceaikovski
Coregrafia     Thierry Malandain
Decoruri si
costume     Jorge Gallardo
Conceptie lumini     Jean-Claude Asquié
Realizarea costumelor     Véronique Murat
Realizarea mastilor     Annie Onchalo
Realizarea decorurilor     Alain Cazaux

   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
MARIO BRUNELLO" - "ODUSIA"
Program:     Improvisation - Odusia Armenian
Traditional Sacred Song - Berber Traditional Folk Song
Manuel De Falla - Nana
Ana Sokolovich - Vez
Giovanni Sollima - Spasimo, De Harmonia, Peste,
Raffaello - Il naufragio, Porta dei Greci, De Harmonia, Via Dolorosa

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor:     VASILY PETRENKO
Solist:     MIDORI
Program:     Enescu - Suita nr. 2 in Do Major op. 20
Walton - Concertul pentru vioara si orchestra ( 1938 – 9 )
Prokofiev - Simfonia nr.7 in do# minor op. 131

   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
KAMERATA SALZBURG
Dirijor:     CRISTIAN MANDEAL
Solisti:     KATIA si MARIELLE LABEQUE
Program:     Mendelssohn - Uvertura "Hebridele" op. 26
Mendelssohn - Concertul pentru 2 piane in Mi Major
Mendelssohn - Simfonia nr. 3 in la minor op. 56 "Scotiana"

   


duminica 18.09
Ora: 11:00
Sala mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"
PATRICIA KOPATCHINSKAJA - vioara
MIHAELA URSULEASA - pian
VICTOR KOPATCHINSKAJA - tambal
Program:     Bartók – Rapsodia nr. 2 pentru vioara si pian
Kurtág - 8 duo-uri pentru vioara si cymbalom op. 4
Bartók - Dansuri romanesti
Kurtág - „Splitter" pentru cymbalom solo op. 6/c
Enescu - Sonata nr. 3 pentru vioara si pian in la minor op. 25 „in caracter popular romanesc"
Cage - Variatiuni (1958)

   

Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
Cvartetul "VOCES"
Program:      Chausson – Sextet cu pian in Re major op. 21
Mozart – Cvartetul cu pian in Mib major KV493
Mozart – Cvartetul cu pian in sol minor KV478
                 ALEXANDRU TOMESCU – vioara             
                 HORIA MIHAIL - pian
              
   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
Amjad Ali Khan, Sarod
Amaan Ali Khan, Sarod
Ayaan Ali Khan, Sarod
Pentru mine, exista doar doua tipuri de muzica. Unul este sunetul pur (cea mai pura forma), celalalt tip de muzica este bazat pe literatura, text, versuri, poveste etc. Un vechi proverb spune " limba creeaza bariere". Prin intermediul sunetului pur al instrumentelor ori a vocii, nimeni nu poate minti sau abuza o persoana. Muzica trebuie sa fie simtita si experimentata. Personal, admir si respect frumoasa poezie sau mesajele marilor sfinti. Dar traiesc in lumea muzicii. Doar prin sunet simt prezenta fiintei supreme. Muzica nu apartine nici unei religii’ limba este cea care creaza barierele. Viitorul muzicii clasice indiene va fi intotdeauna luminos. Muzica clasica este ca un soare iar restul muzicii sunt razele pe care le emana.
   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor:     VASILY PETRENKO
Solist:     AMIR TEBENIKHIN - laureat al Concursului International "George Enescu"- 2009
Program:     Stravinski – Simfonia in 3 miscari (1942-5)
Prokofiev – Concertul nr.3 pentru pian si orchestra in Do Major op.26
Rachmaninov - Simfonia nr.3 in la minor op.33

   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
KAMERATA SALZBURG
Dirijor:     CRISTIAN MANDEAL
Solist:     JEAN BERNANRD POMMIER
Program:     Mendelssohn - Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in sol minor op. 25
Mendelssohn - Simfonia nr. 2 in Si b Major "Lobgesang" op. 52
Solisti: RUTH ZIESAK, SIMONA MIHAI, CHRISTIAN ELSNER
Participa CORUL FILARMONICII "TRANSILVANIA" DIN CLUJ
Maestru de cor: AUREL GROZA

   


luni 19.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
ROMANIAN BRASS
Dirijor:     ADRIAN PETRESCU
Solist:     MICHAEL ROLL
Program:     Copland - "Fanfare for the Common Man"
Stravinski - Concertul pentru pian si instrumente de suflat
Iorgulescu - "Rondo-ul de noapte" dupa Conu Leonida (piesa in prima auditie)
Hindemith - "Konzermusik für Streicher und Bläser"

   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
RAMI KHALIFE ( Liban ) - pian
FRANCESCO TRISTANO- pian
AYMERIC WESTRICH - tobe
Program:    

 RAMI KHLAIFE - "Chaos"
         ***
 RAMI KHALIFE (pian), FRANCESCO TRISTANO  (pian), AYMERIC WESTRICH (tobe si electronice)   - "Aufgang"

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor:     ZUBIN MEHTA
Solist:     VADIM REPIN
Program:     Ceaikovski - "Andante Cantabile" op. 11
Ceaikovski - Concertul in Re Major pentru vioara si orchestra op. 35
Ceaikovski - Simfonia nr. 4 in fa minor op. 36

   


marti 20.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Dirijor:     JAIME MARTIN
Solisti:     LUIZA BORAC
VINICIU MOROIANU
Program:     Schönberg – "Verklärte Nacht" op.4
Lipatti – Simfonia concertanta pentru 2 piane si orchestra de coarde ( 1938)
Dvorak – Serenada pentru orchestra de coarde in sol major op. 22

   

Ora: 19:00
Teatrul National "I.L.Caragiale"
Seria "Spectacole de opera si balet"
"ROMEO SI JULIETA"
Coproductie :     Grand Théatre de Luxembourg, Festival le Temps d’Aimer de Biarritz, Théatre Victoria Eugenia de San-Sebastian, Grand Théatre de Reims, Auditorio de Sant Cugat, Centre Chorégraphique National d’Aquitaine en Pyrénées-Atlantiques Malandain Ballet Biarritz, Festival d’Ekaterinbourg
Muzica :     Hector Berlioz
Coregrafia:     Thierry Malandain
Decoruri si
costume:     Jorge Gallardo
Conceptie lumini:     Jean-Claude Asquié

   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
MISSA JOHNOUICHI ( Japonia )
UNESCO Artist of Peace l'UNESCO pour la Paix
TRAFFIC STRINGS ( Romania)
Program:     Le Muguet (cu vioara solo)
Original scenery - Beauty in the seasons
Snow Bird - Seasons
Fluttering - Marco Polo
Genka - Asian Wind
Chant de la Terre
Song of Silk Road - Twilight
Shangri – La
Desert Mirage - Desert Moon
Sakura Kaoru

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor:     ZUBIN MEHTA
Solist:     YEFIM BRONFMAN
Program:     Enescu - Uvertura de concert pe teme in caracter popular romanesc in La Major op. 32
Beethoven - Concertul nr. 5 pentru pian si orchestra in Mi b Major op. 73
Mahler - Simfonia nr. 5 in do# minor

   


miercuri 21.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
KREMERATA BALTIKA
Solist si
dirijor:     GIDON KREMER
Program:     "The Art of instrumentation"- J.S.BACH Project (Omogiu lui Glenn Gould)
Lucrari de J.S. Bach, orchestrate pentru orchestra de coarde si vioara solo de Raskatov, Tickmayer, Kancheli etc.
Enescu - Octuor in Do Major op. 7

   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
YASMIN LEVY - Sentir Tour
in muzica lui Yasmin Levy este o tensiune incontestabila intre puritatea genului Ladino (muzica iudeo-spaniola din Spania) si inima arzatoare a flamenco-ului. Flamenco nu este altceva decat pasiune. Pentru cei care nu cunosc istoria si limbajul acestei muzici, Ladino este termenul colectiv pentru limbajul iudeo-spaniol vorbit de evreii din Spania: acesta imbina spaniola originala veche cu alte limbajuri care include araba, turca, greaca, limbi slave, portugheza, franceza si italiana. Raspandirea geografica a comunitatilor in Africa de Nord, Turcia, Grecia si Balcani, fiecare cu dialecte si obiceiuri religioase diferite, se reflecta in muzica variata a cantecelor folclorului iudeo-spaniol care a ajuns pana in prezent.

   

Ora: 19:00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
CORUL SI ORCHESTRA OPEREI NAtIONALE BUCURESTI
EVGHENI ONEGHIN de P.I.Ceaikovski
Dirijor     - IURIE FLOREA
Regia     - ION CARAMITRU
Decoruri     - MARIA MIU
Costume     - VIORICA PETROVICI
Conceptie lumini     - CHRIS JAEGER
Coregrafia     - FLORIN FIEROIU
Miscare scenica
si coregrafie     - FLORICA STaNESCU / MIRELA SIMNICEANU
Maestru de cor     - STELIAN OLARIU
Solisti:     Oneghin - LEVENTE MOLNAR
Lenski - MARIUS BRENCIU
Tatiana - IVERI TAMAR
Olga - MARIA JINGA
Gremin - POMPEIU HaRaSTEANU
Larina - ANA MARIA COMSA
Filipievna - ECATERINA tUtU
Triquet - FLORIN DIACONESCU

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRA SINFONICA DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor:     ANTONIO PAPPANO
Solist:     HÉLÈNE GRIMAUD
Program:     Brahms – Concertul pentru pian si orchestra nr.1 in re minor op.15
Ceaikovski - Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 "Patetica"

   


SIBIU
SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Dirijor: JAIME MARTIN
Solisti: LUIZA BORAC
           VINICIU MOROIANU
Program:      Schönberg – "Verklärte Nacht" op.4
Lipatti – Simfonia concertanta pentru 2 piane si orchestra de coarde ( 1938)
Dvorak – Serenada pentru orchestra de coarde in sol major op. 22
   


joi 22.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
AMSTERDAM BAROQUE ORCHESTRA
Dirijor:     TON KOOPMAN
Solisti:     DOROTHEE MIELDS - soprana
BOGNA BARTOSZ - alto
TILMAN LICHDI - tenor
KLAUS MERTENS - bass
Program:     Mozart - Requiem in re minor
Mozart - Ave Verum      
Mozart - Missa incoronarii in Do Major KV 317
   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
CHAVA ALBERSTEIN
Program:     At Telchi Basade, Sulam, Perach Halilach, Shalosh Ahavotai, Ohev o Neehav, Martichim Maim, Bishvilcha, Kimat Shnataim, Klafim, Ima Neenachat, Adisha, Malkale, Di Goldene Pave, Gaaguim, Adaber Itacha, Espresso Katsar, Vera From Bucharest, Bikoret Darkonim, Foreign Letters, London, Kol Shaa Neshika, Kokus, Kefel, Shir MEgaresh Et Hachoshech, Mishirei Eretz Ahavati, At Cheruti, Shir Eres, Kmo Tsemach Bar

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRA SINFONICA DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor:     ANTONIO PAPPANO
Solista:     DENIS MATSUEV
Program:     Enescu - Simfonia de camera pentru 13 instrumente soliste op. 33
Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in do minor op. 18
Rimsky-Korsakov - "Sheherezade" op. 35

   


vineri 23.09
Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Recitaluri si concerte camerale"
JERUSALEM CHAMBER MUSIC FESTIVAL
Elena Bashkirova – pian, Mihaela Martin – vioara, Ori Kam - viola, Frans Helmerson - violoncel
Program:     Brahms – Trio-ul cu clarinet op.114
Enescu - Cvartet cu pian nr.2 in re minor op.30
Bartok – Trio "Contraste"
Schumann – Cvartet cu pian in Mi b Major op.47

   

Ora: 19:00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
CORUL SI ORCHESTRA OPEREI NAtIONALE BUCURESTI
EVGHENI ONEGHIN de P.I.Ceaikovski
Dirijor     - IURIE FLOREA
Regia     - ION CARAMITRU
Decoruri     - MARIA MIU
Costume     - VIORICA PETROVICI
Lighting design     - CHRIS JAEGER
Coregrafia     - FLORIN FIEROIU
Miscare scenica
si coregrafie     - FLORICA STaNESCU / MIRELA SIMNICEANU
Maestru de cor     - STELIAN OLARIU

   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
DHAFER YOUSSEF
Cu o versatilitate unica si un registru deosebit al vocii sale, Dhafer Youssef este capabil de a exprima durerea unui tipat existantial, precum si exaltarea fericirii si bucuriei. Aceasta arta vocala este la fel o componenta esentiala a muzicii sale ca si tehnica si abilitatile de instrumentist al OUD- lauta traditionala araba. Muzica lui Youssef caracterizata prin elemnete onduitoare, depaseste liniile deplasarii constante. in aparitia sa la Festivalul "George Enescu" Dhafer Youssef va prezenta materiale exclusive si originale luate din inregistrarile sale anterioare, combinand misticismul sau originar oriental cu aranjamentele ritmice pluristratificate. Noua lui muzica prezentata in aclamatele sale albume "DIVIN SHADOWS" si "Abu Nawas Rhapsody" este subtil sustinuta de sonoritatea celor 15 instrumentisti ai Orchestrei "DIVIN SHADOWS" precum si de contrabas si percutie.

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRA DE TINERET "GEORGE ENESCU"
Dirijor:     CRISTIAN MANDEAL
Solist:     DAVID GARRETT
Program:     Enescu - Rapsodia nr. 1 in la major op. 11
Beethoven - Concertul pentru vioara si orchestra in Re major op.61
Kodaly - Dansurile din Galanta
Stravinsky - "Pasarea de foc"

   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
ORCHESTRA OF AGE OF ENLIGHTENMENT
CHOIR OF THE ENLIGHTENMENT
Dirijor:     TREVOR PINOCK
Solisti:     LUCY CROWE, WERNER GURA, CHRISTIAN MALTMAN
Program:     Haydn - Oratoriul "Anotimpurile"

   


SIBIU
AMSTERDAM BAROQUE ORCHESTRA
Dirijor:     ANTON KOOPMAN
Solisti:     DOROTHEE MIELDS - soprana
BOGNA BARTOSZ - alto
TILMAN LICHDI - tenor
KLAUS MERTENS - bass
Program:     Mozart - Requiem in re minor
Mozart - Ave Verum      
Mozart - Missa incoronarii in Do Major KV 317
   


sambata 24.09
Ora: 11:00
Sala mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"

PHILIPPE GRAFFIN - vioara
CLAIRE DÉSERT - pian
Program:     Dohnanyi - Andante rubato alla zingaresca
Enescu - "Impresii din copilarie" op. 21
Ysaye - "Rêve d'enfant" op. 14
Scarlatescu - Bagatelle (cu Lutheal )
Ravel - "Tzigane" (cu Lutheal )
Hersant- "Rhapsodie" (cu Lutheal )
Debussy - "Il pleure dans mon coeur"
Debussy - "Minstrels"
Ravel - Sonata
   

Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Enescu si contemporanii sai"
"DESPRE IUBIRE" - Recital de muzica si poezie
Participa:      BIANCA MANOLEANU
VICTOR REBENGIUC
REMUS MANOLEANU
Program:     Enescu - Le silence musiciens (Fernand Gregh)
Bartók - Din Ciclul „5 lieduri op 15" :
     Nyár (Sommer)
     A Vágyak Ejjele(Nacht der Sensucht)
     Szines Álomban (In einem lichten Traum)
Stravinski - 2 Poeme (v. K Balmont) - The Flowers / The Dove
    3 Poeme japoneze - Akahito / Mazatsumi / Tsaraiuki
A. Webern - Der Tag ist vergangen
                    -Gleich und Gleich (v. Johann Wolfgang von Goethe)
A. Berg - Die nachtigall (Theodor Storm)
              - Schliesse mir die Augen beide (Theodor Storm)
S. Prokofiev - Din Ciclul „Cantece fara cuvinte" op 35,
Enescu - Morgengebet (v. Carmen Sylva)

Poezii de : George Bacovia, Reiner Maria Rilcke, Carmen Sylva, Federico Garcia Lorca, Ion Minulescu, George Bacovia, Oscar Wilde.

   

Ora: 19:00
Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune
Seria ""WORLD MUSIC""
GUSTAVO BEYTELMANN & FRIENDS
Cu participarea     TRAFFIC STRINGS (Romania)
Program:     "Raices III" (bandoneon, double bass, piano)
" 5 imágenes" (bandoneon, double bass, piano)
"Sigamos!" (piano)
"Triste" (bandoneon and string quartet)
"Clásico y moderno" (bandoneon, string quartet)
"Bathsheba" (violin, piano)
"Ofrenda" (bass clarinet, violin, piano)
"L'autre visage" (clarinet, violin , piano)
"Evocación" (clarinet, violin, piano)
"Preludio no. 1" (clarinet, violin, piano)
"Queridas memorias" (bass clarinet,violin, piano)
"El desaparecido" (clarinet, violin, piano, bandoneon, double bass)
"Discusiòn 2" (clarinet, violin, piano, bandoneon, double bass, string quartet)

   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor:     DANIELE GATTI
Program:     Mahler - Simfonia nr. 9 in Re Major
   

Ora: 22:30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
ORCHESTRA OF AGE OF ENLIGHTENMENT
CHOIR OF THE ENLIGHTENMENT
Dirijor:     ADAM FISCHER
Solisti:     LUCY CROWE, WERNER GURA, CHRISTIAN MALTMAN
Program:     Haydn - Oratoriul "Creatiunea"
   


TIMISOARA
AMSTERDAM BAROQUE ORCHESTRA
Dirijor: ANTON KOOPMAN
Solisti:      DOROTHEE MIELDS - soprana
BOGNA BARTOSZ - alto
TILMAN LICHDI - tenor
KLAUS MERTENS - bass
Program:      Mozart - Requiem in re minor
Mozart - Ave Verum      
Mozart - Missa incoronarii in Do Major KV 317
Mozart - Missa incoronarii in Do Major KV 317
   


SIBIU
JERUSALEM CHAMBER MUSIC FESTIVAL
Elena Bashkirova – pian, Mihaela Martin – vioara, Frans Helmerson -violoncel, Ori Kam - viola
Program:      Brahms – Trio-ul cu clarinet op.114
Enescu - Cvartet cu pian nr.2 in re minor op.30
Bartok – Trio "Contraste"
Schumann – Cvartet cu pian in Mi b Major op.47
   


duminica 25.09
Ora: 11:00
Sala mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"

Trio ITAMAR GOLAN – pian, ILYA GRINGOLTS – vioara, GARY HOFFMAN - violoncel
 Program:     Fauré – Trio in re minor op. 120
Enescu – Trio in la minor
Shostakovich – Trio nr. 2 in mi minorop. 67
   

Ora: 17:00
Ateneul Roman
Seria "Muzica secolului XXI"
TRIO "CONTRASTE"
ION BOGDAN STEFaNESCU – flaut, SORIN PETRESCU – pian, DORU ROMAN - percutie
Program:     Livia Teodorescu-Ciocanea - "Endeavour Bells II"
Horia Surianu -"Dialogues Croisées"
Bernard Cavanna - piesa in prima auditie
Miklos Maros - "Evoe"
Laura Manolache – "Irizari" 
Lucian Metianu - « Athracteur Etrange »
Violeta Dinescu - "Echos I"
Kamran Ince – "Escape"
                        
   

Ora: 19:30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor:     DANIELE GATTI
Solist:     HAN-NA CHANG
Program:     Brahms – "Tragic ouverture"
Enescu - Simfonia concertanta pentru violoncel si orchestra in si b minor op. 8
Debussy – "Iberia"
Ravel – "Bolero"
   



CONCURSUL INTERNAtIONAL "GEORGE ENESCU"

Etapele Concursului International "George Enescu" – Sectiunea Vioara, se vor desfasura la Sala Mica a Palatului.

Etapele Concursului International "George Enescu" – Sectiunea Pian, se vor desfasura la Sala "George Enescu" a Universitatii de Muzica din Bucuresti.

Etapa I (eliminatorie) se va desfasura in zilele de 3, 4 si 5 septembrie 2011

Etapa a II-a (eliminatorie) se va desfasura in zilele de 6 si 7 septembrie 2011

Semifinala se va desfasura in data de 8 septembrie 2011

Etapele Concursului International „George Enescu" – Sectiunea Violoncel, se vor desfasura la Sala Mica a Ateneului Roman.

Etapa I (eliminatorie) se va desfasura in zilele de 3 si 4 septembrie 2011

Etapa a II-a (eliminatorie) se va desfasura in zilele de 5 si 6 septembrie 2011

Semifinala se va desfasura in data de 7 septembrie 2011

Finala Concursului International "George Enescu" – Sectiunile Vioara si Pian se vor desfasura la Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune in data de 10 septembrie 2011, iar pentru Sectiunea Violoncel in data de 9 septembrie 2011 la Sala "George Enescu" a Universitatii de Muzica din Bucuresti.

GALA FINALa A CONCURSULUI INTERNAtIONAL "GEORGE ENESCU" va avea loc duminica 11.09.2011 la Sala "Mihail Jora" a Societatii Romane de Radiodifuziune.

Seminar de muzicologie organizat de U.C.M.R si Muzeul National "George Enescu" 7–11 septembrie 2011

Workshop de Compozitie organizat de catre Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti in perioada 4-7 septembrie 2011. La acest eveniment vor participa compozitori importanti din Romania si strainatate. in program lucrari de: Cristian Lolea, Catalin Cretu, Diana Rotaru , Mihai Maniceanu, Adina Sibianu, Diana Simon, Serban Marcu, Cristian Bence-Muk, Bogdan Chirosca, Ciprian Ion, Constantin Basica, Victor Coltea, Mihai Murariu, Matei Gheorghiu, Lucian Zbarcea, Darie Nemes-Bota, Toni Nita, Cristina Uruc, Cornelia Zambila, Sebastian Androne

PIAtA FESTIVALULUI se desfasoara in Piata George Enescu si reprezinta o serie de manifestari ce au devenit o adevarata traditie a Festivalului cu acelasi nume. Piata George Enescu este situata intre Ateneul Roman, Biblioteca Universitara si Palatul Regal.

Programul Pietii Festivalului va cuprinde:

    *

      intre orele 19:00 – 20:00, concerte ale elevilor scolilor si liceelor de muzica, ale studentilor de la Universitatea de Muzica din Bucuresti si de la Conservatoarele din tara (in colaborare cu Ministerul Educatiei si Cercetarii)
    *

      Recitaluri ale unor solisti si formatii de muzica clasica
    *

      intre orele 20.30 – 21.30 vor fi organizate concerte si recitaluri ale unor formatii si artisti profesionisti din tara
    *

      intre orele 21.30 – 22.30 vor fi proiectate pe ecranul special instalat, filme documentare despre George Enescu, filme ale Festivalurilor George Enescu precedente, precum si alte filme de arta puse la dispozitie de Televiziunea Romana. Programul de filme va fi reluat in ziua urmatoare la ora 11.00

Simpozionul International de Muzicologie "GEORGE ENESCU – DE LA CUNOASTERE LA RECUNOASTERE" organizat de catre Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din Romania in parteneriat cu Academia Romana, Institutul Cultural Roman si Universitatea de Muzica din Bucuresti in perioada 7–11 septembrie 2011



ALTE EVENIMENTE

Muzeul National "George Enescu" va organiza in cadrul Festivalului si Concursului International George Enescu - editia 2011:

Expozitii:

    * Viorile lui George Enescu aflate in patrimoniul Muzeului National "George Enescu". La vernisaj, demonstratie cu concursul unor violonisti de prestigiu. La sediul Muzeului
    * Retrospectiva a Taberelor de pictura de la Tescani - lucrari din patrimoniul Muzeului National "George Enescu". intr-un spatiu expozitional cu paza
    * George Enescu si Bela Bartok - 130 de ani  de la nastere
    * Oedipe 75
    * George Enescu si Societatea Compozitorilor Romani

Lansari de carte:

    * ***. Lucrarile Simpozionului International "George Enescu" - editia 2009. ingr.ed. Liliana Birnat si Mariana Petrescu
    * Clemansa Liliana Firca. Catalogul creatiei enesciene, vol. 1 (Muzica de camera)
    * Florinela Popa si Camelia Sarbu. George Enescu in oglinda articolelor de presa. Documente din Arhiva Muzeului National "George Enescu", vol.III
    * George Enescu. Oedip - reductie pentru pian realizata de Andrei Tanasescu
    * George Enescu. Partituri indite din Arhiva Muzeului National "George Enescu"

2 mese rotunde:

    * Prezentarea manuscriselor enesciene - cu accent pe manuscrisele inedite
    * intrunirea Societatilor Enescu (editia a 2-a). Masa rotunda cu reprezentantii societatilor din Paris, Londra, Berlin, New York

Premii rezidenta la Sectia "Dumitru si Alice Rossetti-Tescanu - George Enescu" pentru concurentii sectiei de compozitie ai Concursului

    * 2 premii-rezidenta pentru cele 2 sectii (simfonic, camera) ale concursului, in luna octombrie 2011
    * 2 premii-rezidenta pentru primii 2 cetateni romani clasati la cele 2 sectii ale concursului. Vizite ghidate gratuite pentru oaspetii Festivalului, la Bucuresti, Sinaia si Tescani

 

Tags: Festivalul George Enescu festivaluri 2011
Click pe o zi sau pe o luna
L M M J V S D