BestMusic.ro » Natalia Barbu » Natalia Barbu a calificat Moldova in Finala Eurovision 2007

Natalia Barbu a calificat Moldova in Finala Eurovision 2007


Castigatorii semifinalei concursului Eurovision 2007 s-au ales in seara zilei de joi, 10 mai. Reprezentanta Moldovei, Natalia Barbu a avut emotii pana la final, ea fiind a zecea (si ultima) castigatoarea anuntata.

Astfel Belarusul, Bulgaria, Georgia, Letonia, Macendonia, Moldova, Slovenia, Serbia, Turcia si Ungaria vor participa la finala competitiei.

Cei zece reprezentanti ai tarilor calificate in confruntarea de sambata au fost alesi din 28 de concurenti, ca urmare a voturilor publicului.

Confruntarea din 12 mai de la Helsinki ii avea deja pe lista pe reprezentantii Frantei, Germaniei, Spaniei si Marii Britanii, deoarece aceste tari contribuie semnificativ la finantarea Eurovisionului.

Nu in ultimul rand, la finala concursului participa primii zece clasati la Eurovisionul de anul trecut. Printre acestia, si Romania, ajunsa la Helsinki gratie performantei reusite de Mihai Traistariu cu cantecul sau Tornero.

Semifinala de joi seara a inregistrat o premiera: Georgia este tara calificata pentru prima oara la o finala Eurovision.

Tara noastra este reprezentata de formatia Todomondo, ce-I are in componenta pe Andrei Stefanescu, Ghedi Kamara, Mister M, Vlad Cretu, Ciro de Luca si Valer. Ei vor interpreta melodia "Liubi Liubi I Love You.”

Urmareste aici video-interviul acordat BestMusic de catre Todomondo, chiar inaintea plecarii delegatiei romane la Helsinki.

Urmareste aici video-interviul acordat BestMusic de catre Natalia Barbu inainte de competitie.

Vezi aici videoclipurile tarilor participante anul acesta la Eurovision.

Ordinea intrarii in finala :

  1. Bosnia si Hertegovia - Maria SESTIC – "Rijeka Bez Imena"
  2. Spania – D’NASH – "I Love You, Mi Vida"
  3. Belarus – Koldun – "Work your magic"
  4. Irlanda – DERVISH – "They Can’t Stop the Spring"
  5. Finalnda – Hanna PAKARINEN – "Leave me alone"
  6. Macedonia – Karolina – "Mojot Svet"
  7. Slovenia - Alenka GOTAR – "Cvet Z Juga"
  8. Ungaria – Magdi RZSA – "Unsubstantial Blues"
  9. Lituania – 4FUN – "Love or Leave"
  10. Grecia Sarbel – "Yassou Maria "
  11. Georgia – Sopho – "Visionary Dream "
  12. Suedia – THE ARK – "The Worrying Kind"
  13. Franta – LES FATALS PICARDS – "L’Amour A La Francaise"
  14. Letonia – BONAPARTI.LV – "Questa Notte"
  15. Rusia – SEREBRO – "Song #1"
  16. Germania – Roger CICERO – "Frauen Regier’n Die Welt"
  17. Serbia – Marija SERIFOVIC – "Molitva"
  18. Ucraina – Verka SERDUCHKA – "Dancing Lasha Tumbai"
  19. Marea Britanie – SCOOCH – "Flying the Flag (For You)"
  20. Romania – TODOMONDO – "Liubi, Liubi, I Love You"
  21. Bulgaria – Elitsa TODOROVA & Stoyan YANKOULOV – "Water"
  22. Turcia – Kenan DOGULU – "Shake it Up, Shekerim"
  23. Armenia – Hayko – "Anytime You Need"
  24. Republica Moldova Natalia BARBU – " Fight "

Finala este programata pentru seara zilei de sambata, 12 mai, cu incepere de la ora 22, ora Romaniei, spectacolul fiind transmis in direct de TVR 1.

tiberiu crisan, bestmusic




Publicat pe 11 Mai 2007 de BestMusic.ro

Dacă vreți să vă înscrieți la newsletterul BestMusic și să aflați primii ce trupe mari vin în România, dați un click aici: BestMusic Newsletter

Ne gasesti si pe Instagram