BestMusic.ro » Stiri »   Jurjak a lansat albumul "Hotii de vise"

  Jurjak a lansat albumul "Hotii de vise"


Jurjak a lansat albumul cu numarul trei din cariera - "Hotii de vise" - o buna parte dintre gandurile artistului din perioada pandemica puse pe foaie si transformate in 12 piese, cu influente rock si blues.

Istoria se repeta, iar Jurjak a respectat traditia si a colaborat si pe acest album cu prietenii de la Bucharest Jazz Orchestra la piesa "Orasul Nostru".

"In perioada pandemica am facut piesa Fiecare, o piesa cu influente hip hop, facuta in dormitor, videoclipul filmat intr-un club inchis atunci (Guest House), eu la toate instrumentele printre scaune goale, piesa incheindu-se cu versurile 'Mi e dor de voi si pace, stam acasa ca n-avem ce face. Toate piesele sunt compuse si inregistrate de mine singur acasa, cu o placa de sunet, o chitara, laptop si un microfon, mixate si masterizate de Daniel Olteanu si Vlad Stoicescu, Bogdan Dragomiroiu si Cotin Dumitrache", a declarat Jurjak.

In acelasi timp, George Petrosel (Jurjak) recunoaste ca toate melodiile sunt inspirate de tot ceea ce il inconjoara si i se intampla, inclusiv experientele amoroase si ca perioada recenta a fost una foarte creativa, mentionand ca a compus deja albumul cu numarul patru, care va fi promovat incepand cu primavara anului 2023.

Cu o zi inainte de lansarea albumului, Jurjak a prezentat publicului si videoclipul piesei "Hotii de vise", regizat de catre el si realizat impreuna cu Dorel Gnatiuc (DOP), Diana Radulescu (Edit), Ruxandra Stanciu (Color), Narcis Axinte (Productie).

Incepand de astazi, 17 noiembrie, incepe turneul de promovare a albumului, in Cluj, urmand concerte in Pitesti (18 noiembrie), Iasi (24 noiembrie), Bacau (25 noiembrie), Galati (26 noiembrie), Bucuresti (7 decembrie) si Constanta (9 decembrie).

Bilete puteti gasi aici.

"Hotii de vise" este al treilea material discografic lansat de catre Jurjak, dupa "Lemon Blues" (2016) si "Blues Berry" (2018), pe care s-a regasit si piesa "Imnul Minerilor”, nominalizata la premiile Gopo pentru soundtrack-ul filmului "Planeta Petrila”.

Tracklist:

1. La inceput de drum
2. Alba Neagra
3. Inima de piatra
4. Jocuri de noroc
5. Un tip norocos
6. Orasul nostru feat Bucharest Jazz Orchestra
7. Poate ca
8. Fiecare
9. Hotii de vise
10. Calul de lupta
11. Nu a mai ramas nimic
12. Un raspuns neterminat

Puteti asculta noul album aici.

Mai jos puteti urmari videoclipul piesei "Hotii de vise".
Publicat pe 18 Noiembrie 2022 de BestMusic.ro

Dacă vreți să vă înscrieți la newsletterul BestMusic și să aflați primii ce trupe mari vin în România, dați un click aici: BestMusic Newsletter

Ne gasesti si pe Instagram